Lindeborgs FF 1948 - Klubbshop
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Lindeborgs FF
1948
Herr

Varannandagslaget Lindeborg
2025-09-14 10:55

Lindeborg förlorade hemmamötet med Dalby efter en liknande match som den i våras där man tog ledningen för att sedan tappa allt på bara några minuter. Förutom resultatet ska det dock nämnas att vi spelmässigt gjorde en av våra bästa matcher. Med 1-2-förlusten tappar Lindeborg på toppen och får nu rikta in sig på att ta de där tre poängen som säkrar kontraktet. Nästa match är sista vardagsmatchen då vi gästar formsvaga Möllan på fredag. 

Återigen var det fantastiska förutsättningar för fotboll denna lördag, strålande sol. Vi stannar väl där. För vår gräsplan bidrog tyvärr inte till samma fina förutsättningar. Väldigt ojämn, väldigt tjock och släppte så att det revs upp tuvor längs kanterna. Jag kan faktiskt inte förstå hur man kan misslyckas att sköta en så annars fantastisk fotbollsplan. Inte på något sätt kan vi skylla förlusten på det då det var mycket värre för Dalby som är vana vid konstgräs men att bjuda på detta känns pinsamt. Tillbaka till matchen. Vi kom till start lite som vi slutade senast då lagkapten Oliver Mellberg startade längre upp i banan. På mittbacken kom Hussein Jeahze. I mål var Anton Allegra tillbaka efter att ha missat senast på grund av sjukdom. 

På många sätt går det att jämföra denna matchen med mötet i våras. Lindeborg utgick från en stark och stabil defensiv och kontrollerade spelet väl. Det som inte satt var sista passningen och avsluten. Felix Djärf är nog den som grämer sig mest efter matchen då han hade flera chanser att måla. I första halvlek hade han bara att lägga in en boll lite till höger i straffområdet men avslutet med vänstran gick högt över. Offensivkollegan Jamal Malik hade även han ett par tre lägen som han nog velat ha tillbaka. Det bästa i första var ett avslut i trängt läge som gick i stolpen. Anton Allegra hade inte jättemycket att göra under den första halvleken vilket var talande för matchbilden. 0-0 i paus var med så stort plus det kan vara utan att leda matchen. Patrik Påhlsson, ena halvan av tränarduon ville hävda att det var våra bästa första trettio minuter under säsongen - vilket man inte är sen med att hålla med på.

Andra halvlek börjar också riktigt bra där vi till slut tar ledningen när efterlängtat comebackande Alexandar Radic hoppat in, löpt in från sin högerkant och hittat Jamal Malik som skarvar vidare till en helt fri Oliver Mellberg som satte sitt femte mål för året. Flera gånger såg det ut så här, med fina öppnande passningar med efterföljande kombinationsspel. Men sen hände något vi sett förut. Vi kan nu lägga till denna matchen till Kosova (H), Flagg (B), Dalby (B), Hyllie (B). Efter att ha tagit ledningen börjar vi agera annorlunda. Varför ändrar vi på ett spel som fungerat så bra? Plötsligt ska backlinjen börja hitta in bollar i mitten av banan istället för att hitta ytor framåt i banan. Dalbys presspel var inte särskilt annorlunda. Att Salm Mohammed gick ut med ryggproblem kan ha haft viss effekt. Ofta ser man inte vad man saknar förrän man faktiskt saknar det. På ett helt eget misstag snor Dalby åt sig bollen och deras distinkta anfallare gör inga misstag ensam med Anton i målet. Av bara farten lyckas gästerna även göra 2-1 med lite flyt där en spelare missar i avslutet och bollen landar hos kvitteringsskytten. Tränarduon försöker med några byten och det ger viss effekt. Man kommer till några hyfsade lägen men med tanke på att Lindeborg ofta behöver fem chanser för att göra ett mål så var det som förgjort. 


Nyhetsarkiv
Seger i höstpremiären2025-08-10 13:40
Klar seger i genrepet2025-08-02 19:14
Tredje raka krysset2025-04-27 18:38
2025-04-19 20:48
Seger i premiären!2025-04-06 13:53
Svag start i DM2025-03-02 15:28
Statistik säsongen 20242024-10-06 09:00
LFF kammade noll i Dalby2024-04-27 18:48
Malmömästerskapet 20242024-01-08 19:52
Statistik säsongen 20232024-01-02 18:30
Delad poäng i derbyt2023-09-16 18:52
Match inställd2023-08-07 12:03
"Salle" klar för LFF!2023-05-11 17:47
Delad pott i premiären2023-04-07 11:01
Hjemme fra Ballerup!2023-03-26 19:38
Svag andra sänkte LFF2023-02-26 12:38
Storseger mot Trollenäs2023-02-20 22:46
NH-Cupen till helgen2023-01-26 20:28
Herrar A: Nu kör vi! 2022-11-11 11:11
 
Följ oss på Facebook!
Våra sponsorer
Annonsbild för gräsrotenAnnonsbild för gräsroten