Det satt långt inne men Lindeborg lyckades till slut besegra ett ungt Vellinge IF med 3-2 efter en match där LFF både haft ledningen och underläge innan man vände på steken i andra halvlek. Förutom de tre poängen är moralen att komma tillbaka och inhoppare som påverkade matchbilden i rätt riktning det mest positiva att ta med sig från första seriematchen efter sommaren.
Tränartrion, då Tomas Amerise var tillbaka, valde att ställa upp precis likadant som mot Nike för en vecka sedan. Enda skillnaden sett till truppen i sin helhet var att Antonijo Ladan ersatt Adam Lindblad på bänken. När matchen sparkades igång på den fantastiska gräsplanen på Vellinge IP så var det Lindeborg som kom snabbast ur startblocken. Man ordnar rätt snabbt en första hörna och det är i efterdyningarna av den som Felix Påhlsson slår ett inlägg mot bortre där Lucas Barba nickar ner den till lagkapten Oliver Mellberg som skickar in sitt femte mål för säsongen. Precis efter att Jamal Malik provat lyckan från strax utanför straffområdet noterar jag faktiskt att det känns farligt varje gång Lindeborg är framme. Bakåt är det enda huvudbryet att Melle missar när han stöter fram på ett inkast men kollegan Mathias Johansson reder upp det. En Felle-hörna från höger efter runt kvarten skickar Lucas över med en volleyspark. Sen börjar matchbilden ändra sig. Lindeborg börjar slarva helt i onödan, tar risker som man inte behöver när det står 1-0. Vellinges första avslut på mål efter tjugo var början på något. Men kvitteringen är ett resultat av något som inte ska få hända. Jamal har ordnat en Lindeborgsfrispark en lång bit från mål. Och trettio sekunder senare står det 1-1. Felbeslut längs vägen leder till ett friläge för hemmalaget. Det ska inte få hända. Men det gjorde det. Naturligtvis fick Vellinge energi av målet. Anton Allegra tvingas till några ingripanden han dittills inte varit i närheten av. Bland annat sedan en Vellingespelare lyckats passera tre-fyra Lindeborgare och han varit snabbt ute. En hörna på väg in boxar han bort. Jamal är nere och nickar undan nästa. Mitt i Vellinges press för ett ledningsmål så lyckas Lucas komma fri men avslutar utanför. Med tio kvar av första lyckas Lindeborg inte alls med sin press som blir helt snedriktad. Ett inspel in i mitten ger en ocean av plats för Vellinge som störtar framåt. Sen innehåller målet en stor portion flyt där deras spelare vinner två motlägg där det andra mot Anton går i mål för 2-1. Mycket mer än ett distansavslut från Martin Persson händer inte i första halvlek.
Även till andra kommer Lindeborg ut som bästa laget. Redan i första minuten har Lucas ett avslut som målvakten räddar tämligen enkelt. Dock är man riktigt illa ute sedan en felpass sånär gett Vellinge ett friläge, enligt domaren gör Mathias precis vad som tillåts när han hamnar en mot en med deras anfallare. Ett par byten där sommarförvärven Elliot Olander och Albin Möller ersätter Serkan Latifoglu och Jamal Malik kommer med tio minuter in. Det skulle få igång laget. Albin ordnar per omgående en hörna som inte resulterar. Men det gör däremot ett inkast. Medan bortalägret jublar efter en fantastisk vänsterpärla rätt upp i krysset av Felle så riktar hemmalägret förståeligt blickarna mot assisterande som helt missat vem inkastet egentligen skulle gått till. Hursomhelst 2-2 på resultattavlan. Strax därefter kommer även sommarens tredje nyförvärv, Kevin Mosskhani in då Lucas utgår. En het Felle provar lyckan med rätt fot men då går avslutet långt över. Omkring halva andra så får Lindeborg in ett ordentligt tryck mot Vellinge. Onekligen ett momentum Lindeborg som Alex invid mig uttryckte det. Det hela börjar med en frispark som leder till flera hörnor på raken. Faktum är att samtliga är farliga med skarvar och studsar som skapar oro. Allra farligast (som inte blir till mål) är Haidar Dahis inlägg efter en kort hörna som går mot Albin på bortre men målvakten får precis fingrarna på bollen. Men trycket tog inte slut där. Inhoppande Kevin lyckas på nåt sätt skarva en hörna vidare mot mål där Albin är först på boll och lyckas få den i nät till 3-2! Hyfsade debuter för de båda. Mot slutet har sommaruppehållet satt sina spår och trötta spelare tvingas till byte. Umid Azizi och Antonijo Ladan kommer in. Det är också mot slutet som Lindeborg delvis går tillbaka till gamla synder. Det blir onödigt stirrigt och Vellinge tillåts flera gånger att komma till rätt bra inläggslägen. Riktigt farligt blir det i matchens sista minut när Vellinge kommer runt, hittar rätt spelare som avslutar - men där Anton står för en hockeyparad och räddar de tre poängen. Där var det svettigt. Lindeborg reder dock ut det och åker hem till Malmö med tre viktiga poäng.
Vid pennan: Björn