Det återstår bara fyra matcher av serien – hur känns det i laget nu när säsongen börjar gå mot sitt avgörande?
Tycker det känns rätt så tryggt i laget trots vår placering i tabellen, vi har allt att spela för och vi alla vet vad vi är kapabla till och vilken högsta nivå vi har i oss det gäller bara att plocka fram den nu sista matcherna.
Det är otroligt jämnt i tabellen och vi har fortfarande chansen, om än teoretiskt , att blanda oss i kampen om division 4. Hur mycket pratar ni spelare om tabelläget?
Ja, det är extra roligt när det är en så pass jämn serie, just nu försöker vi inte fokusera så mycket på tabellen, det kan gå precis hur som helst dessa sista omgångar. Vi har 4 matcher kvar nu (4 finaler) vi tar en match i taget så får vi se vart vi står om ett par veckor.
Lite läskigt är det väl ändå att det bara en poäng ner till nedflyttningsplats? Hur viktigt är det att laget lyckas hålla fokus och inte börja tänka för mycket på det?
Som sagt vi vill inte stirra oss blinda på tabellen, det är ute på plan det avgörs.
Vi kommer från en tung period och extremt viktigt att vi studsar tillbaks för varje poängtapp blir väldigt kostsamt med en så pass jämn serie.
Vad tycker du har varit lagets största styrka under säsongen – och vad behöver vi framför allt förbättra under de sista fyra matcherna?
Vår styrka har varit Serkans ”långa” inkast haha, nä men skulle säga att vår styrka har varit vår högstanivå vi har i oss, när vi kommer upp i nivå då är det jobbigt att möta oss.
Ni har haft en del tuffa och jämna matcher i år. Vad krävs för att vi ska kunna ta de där extra poängen som kan göra hela skillnaden nu på slutet?
I det offensiva behöver vi bli lite mer direkta och ta vara på våra lägen, i det defensiva behöver vi bli mer kompakta så ska det bli en rolig avslutning på denna säsongen med. Det viktigaste är att vi spelar vår fotboll tills domaren blåser av. Alldeles för många onödiga poängtapp sista 15 där vi slutar spela vår fotboll. Så det krävs hårt jobb från samtliga i 95 min. Sen har vi fått in lite nya ben i truppen som kommer spela roll.
Som lagkapten, hur upplever du stämningen och sammanhållningen i gruppen inför de här sista matcherna?
Jag tycker vår sammanhållning är bra i truppen, vi har högt i tak och har de roligt ihop varje vecka. Vi alla har fått i oss tändvätska nu efter en bra träningsvecka så det är fullt fokus på nästa match.
Till sist – Finns det något du skulle vilja säga till alla våra supportrar inför avslutningen?
Kom ner o stötta oss på ip, vi behöver allt stöd vi kan få sista omgångarna.
Felle har lovat ett frisparksmål det vill ni inte missa.
Det låter som att man bara måste ta sig ner till IP under Lördagen!
Varmt Välkomna!